Przy wielu daniach w Pyszne.pl wiszą zdjęcia wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Sprawdziliśmy 54 menu z ośmiu miast: w 32 są takie zdjęcia, razem 1453, czyli 40 procent wszystkich zdjęć dań w próbie. W poniedziałek 19 października Just Eat, brytyjska platforma z tej samej grupy, przeprosił za podobne zdjęcia i wstrzymał ich wprowadzanie. W jednym z menu ogólne zdjęcie z biblioteki pokazuje capricciosę z oliwkami i karczochami, których nie ma w składzie podanym przez lokal.

Jak to wygląda w Pyszne

Zdjęcie z AI łatwo przeoczyć. W menu ma tylko mały znaczek AI w rogu miniatury, a pełny napis pojawia się dopiero na powiększonym zdjęciu: Wygenerowane przez AI. Zdjęcia, które obejrzeliśmy, wyglądają podobnie, niezależnie od restauracji: jasny talerz albo tacka na szarym, betonowym tle i równe studyjne światło. W menu jednej z warszawskich kebabowni oznaczenie AI mają kebaby w cienkim cieście, falafel i nuggetsy, a pozostałe dania mają zwykłe zdjęcia.

Zrzut menu kebabu w Pyszne.pl, przy części dań znaczek AI w rogu miniatury
Fragment menu warszawskiego kebabu w Pyszne.pl. Znaczek AI w rogu miniatury mają tylko niektóre dania. Zrzut z 25 października 2026.
Trzy zdjęcia dań z Pyszne.pl z napisem Wygenerowane przez AI: falafel, kebab w cienkim cieście i nuggetsy
Te same zdjęcia po powiększeniu: falafel, kebab w cienkim cieście i nuggetsy, każde z napisem Wygenerowane przez AI.

Od nas: 32 z 54 menu

W niedzielę 25 października sprawdziliśmy 54 menu w Pyszne.pl z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Gdańska, Katowic i Lublina. W każdym policzyliśmy zdjęcia dań, każde tylko raz, z oznaczeniem AI i bez niego. Najwięcej zdjęć z AI mają bary azjatyckie, a w trzech sprawdzonych burgerowniach, w tym w dwóch lokalach Burger Kinga, nie było ani jednego.

KuchniaMenuZ AIZdjęcia z AIUdział AI
Azjatycka8756986%
Indyjska8641550%
Kebab9515048%
Pierogarnie634226%
Sushi8716920%
Pizza12410819%
Burgery3000%
Razem5432145340%

To nie jest próba losowa: wzięliśmy menu, które wyszukiwarka pokazuje dla popularnych kuchni w tych miastach. Zdjęcia bez oznaczenia nie zawsze pochodzą z lokalu, bo przy napojach są na przykład katalogowe zdjęcia butelek. Z 1453 zdjęć z AI 319 to ogólne obrazki z biblioteki, a nie zdjęcia przygotowane pod konkretne danie. Prawie wszystkie z nich, 292, pochodzą z brytyjskiej części tej biblioteki i mają napis po angielsku: AI generated.

Capricciosa z oliwkami, których nie ma w składzie

Ogólne zdjęcie to ryzyko, że pokaże inne danie niż to, które przyjedzie. W menu jednej z gdańskich pierogarni, która sprzedaje też pizzę, capricciosa za 42 zł ma w składzie sos, mozzarellę, szynkę, pieczarki i oregano. Zdjęcie przy niej to plik z brytyjskiej biblioteki, opisany jako włoska capricciosa. Są na nim szynka i pieczarki, ale też czarne oliwki i karczochy, których lokal w składzie nie podaje.

Karta pizzy capricciosa w Pyszne.pl ze składem bez oliwek i ogólne zdjęcie AI tej pizzy z oliwkami i karczochami
Po lewej karta dania w Pyszne.pl ze składem podanym przez lokal, po prawej to samo zdjęcie w pełnym rozmiarze, z napisem AI generated. Zrzut z 25 października 2026.

Co się stało w Wielkiej Brytanii

Jak opisał w poniedziałek 19 października The Independent, Just Eat testował w Wielkiej Brytanii zdjęcia ulepszane przez AI dla restauracji, które nie mają własnych zdjęć dań. Każde było oznaczone jako wygenerowane przez AI. Klienci zaczęli wrzucać do sieci najdziwniejsze z nich. Kanapki na irlandzkim chlebie sodowym zamieniły się w kufle napoju gazowanego z pływającymi kiełbaskami, bekonem i jajkami. Popularne w chińskich barach frytki z solą i pieprzem straciły cebulę, chili i paprykę, a ser cheddar w wersji wegetariańskiej zmienił się w pomarańczowy sos przypominający fondue.

Rzecznik Just Eat przeprosił za nietrafione zdjęcia i przyznał, że nowa technologia nie zawsze działa dobrze za pierwszym razem. Firma usuwa błędne obrazy i wstrzymała wprowadzanie narzędzia, dopóki go nie poprawi. Rzecznik dodał, że spółka pomaga dziesiątkom tysięcy małych restauracji w zdjęciach dań, w tym finansuje lokalnych fotografów.

Pyszne.pl należy do tej samej grupy Just Eat Takeaway.com, a polskie menu korzystają z tej samej biblioteki zdjęć co brytyjskie. W biurze prasowym Pyszne.pl nie znaleźliśmy komunikatu o zdjęciach z AI, a ostatni wpis jest z 7 sierpnia.

Co z tego dla zamawiających

Zdjęcie ze znaczkiem AI to ilustracja, a nie zdjęcie dania z tego lokalu. O tym, co dostaniesz, decyduje skład w opisie, a nie obrazek, zwłaszcza przy ogólnych zdjęciach z napisem AI generated. Jeśli przyjedzie danie wyraźnie inne niż w opisie, można je reklamować w aplikacji. Jak to zrobić krok po kroku, opisaliśmy w poradniku o reklamacji złego zamówienia w Pyszne.

Źródła: The Independent, 19 października 2026; menu w Pyszne.pl, stan na 25 października 2026 (54 menu z ośmiu miast); biuro prasowe Just Eat Takeaway.com. Miejscownik.pl nie jest powiązany z Pyszne.pl ani z Just Eat.

Opłata serwisowa

Największa w Polsce baza lokali, które doliczają serwis

Stawki, progi liczby osób i ostatnie potwierdzenia, wszystko ze zgłoszeń gości. Sprawdź lokal, zanim zarezerwujesz, albo otwórz mapę.

Link skopiowany!